Bilety za zero złotych o pomysł, który włodarze Tczewa zdecydowali się wdrożyć jesienią 2023 roku. Darmowa komunikacja w całym mieście została też rozbudowana. Przeprowadzono pierwsze badania oceniające zmiany w mieście.

Ostatni wpis na stronie komunikacji miejskiej w Tczewie jest krótki:

Uprzejmie informujemy, że od 1 września 2023 r. komunikacja miejska w Tczewie stała się bezpłatna.

1 września 2023 r. wprowadzona została w Tczewie bezpłatna komunikacja miejska – bezwarunkowo, dla wszystkich pasażerów. Dwa dni później (3 września), zmienił się całkowicie rozkład jazdy - dostosowując również do wprowadzanych tego dnia zmian w rozkładzie pociągów.

Zmiany były wprowadzone po wielu analizach, a siatka połączeń została zaplanowana tak, by zoptymalizować podróżowanie po mieście i sprostać oczekiwaniom mieszkańców, gdy liczba podróżujących się zwiększy. Tak się też stało. Zwiększono liczbę autobusów w ruchu w dniu powszednim z 21 do 26, zaprojektowano kursy dla 2 autobusów przegubowych (zamiast tylko jednego wcześniej), wprowadzono dużą liczbę autobusów trzydrzwiowych i przyjęto mechanizm stopniowego dochodzenia do całkowitej obsługi miasta już tylko takimi pojazdami w klasie maxi.

W komunikacji miejskiej w Tczewie pasażerów przybyło.

W stosunku do jesieni 2022 r., kiedy to jeszcze obowiązywała odpłatność usług, w skali miesiąca nastąpił wzrost z 407 324 do 638 211 pasażerów, czyli o 230 907 osób, stanowiących aż 56,7% stanu z 2022 r.Jeżeli z tych zarejestrowanych 230 907 nowych przejazdów, nawet tylko połowę zrealizowali dotychczasowi użytkownicy samochodów, to o 115 453 podróże miejskie zmniejszyło się wykorzystanie samochodów w mieście. Jeśli przyjmiemy, że średnio w jadącym po mieście samochodzie mamy 1,2 osoby, to z Tczewa ubyło 96 211 przejazdów samochodów w skali miesiąca. Zdecydowanie jest się więc z czego cieszyć.
  • czytamy w raporcie.

    W Tczewie wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej okazało się pełnym sukcesem. Ale warto podkreślić, że stało się tak dzięki planowemu, przemyślanemu działaniu w oparciu o badania marketingowe popytu i następnie modelowemu planowaniu oferty przewozowej, z wykorzystaniem zaawansowanych technik koordynacji rozkładów jazdy, m.in. częstych zmian w dziennym przypisaniu pojazdów do linii. Wiem, że to pozornie błaha „rozkładowa kuchnia”, ale jak się potem okazuje w praktyce – bardzo ważna.

  • ocenia Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting.

To nie koniec zmian w komunikacji tczewskiej.

W 2024 r. ruszy też postępowanie wyboru operatora, który wprowadzi pozostałe 20 fabrycznie nowych autobusów i wraz z przekazanymi mu do i eksploatacji 10 elektrobusami, obsługiwać będzie przez kolejne 10 lat tczewską komunikację miejską. W nowych pojazdach znajdą się wszystkie obecnie dostępne nowinki techniczne i technologiczne – różne gadżety tak lubiane przez naszą innowacyjną młodzież.
  • przedstawia w raporcie Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting.